Kontakt:

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Jak zrobić decu ramkę?- Poradnik

W dzisiejszym poście zostanie przedstawiony prosty "przepis" na zrobienie, a właściwie to przyozdobienie drewnianej ramki na zdjęcie. Nie wszystkie kroki zostały sfotografowane jednak (przepraszam też za jakość zdjęć, ale ciężko jedną ręką robić, a drugą fotografować postęp pracy). Oto efekt końcowy:Jednak zacznijmy od początku, a mianowicie jakie preparaty zostały użyte do zrobienia? Oto te widoczne na fotografii, (cennik i inne szczegóły można zobaczyć na stronie sklepu, w którym się zaopatrzamy http://sztukazdobienia.pl/ ) :

Jeszcze potrzebne są oczywiście motywy serwetkowe lub z papieru, pędzle, papier ścierny oraz nożyczki, a także jakaś folia by nie zabrudzić powierzchni, na której pracujemy.
***

Ramka ta jest przerabiana ze starej. Oto jak wyglądała przed zmianą:Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do pracy, a więc ramka została wyszlifowana papierem ściernym. Pod jasną farbę należało by zrobić jasny podkład, jednak tutaj mogę zabrać się od razu do nałożenia zielonego koloru, ponieważ będzie pod spękaniem i pokryje mi dobrze powierzchnię:

Po wyschnięciu farby możemy zabrać się za nakładanie na powierzchnię preparatu do spękań- "krok 1" :

 


"Spękacz" rozprowadzamy miękkim pędzlem po całej powierzchni (w tym wypadku) ramki. Pozostawiamy do wyschnięcia (możemy sobie pomóc suszarką do włosów). W międzyczasie wybrany motyw wycinamy lub wydzieramy z serwetki, bądź papieru:Po wyschnięciu "krok 1" preparatu do spękań (ma być przezroczysty, trochę lepki). Zabieram się za nałożenie na całą powierzchnię farby. W tym wypadku kolor kość słoniowa:Gdy farba już całkowicie wyschnie (można przyspieszyć proces suszarką), możemy zabrać się na założenie i rozprowadzenie drugiego preparatu do spękań "krok 2". Wielkość spękań zależy od tego jaką grubą warstwę dwójki  nałożymy. Im grubsza, tym większe spękanie nam wyjdzie:Gdy druga warstwa spękania wyschnie pojawia się nam już efekt cracle:Kiedy już spękania wyjdą, możemy zabrać się za naklejanie motywu. W tym wypadku wyciętego z serwetki. Pamiętajmy, aby oddzielić warstwy. Do naklejenia potrzebujemy tylko jednej- górnej. Następnie rozprowadzamy klej po miejscu, w które chcemy nakleić motyw (dobry jest do tego twardszy pędzel), przykładamy go do powierzchni i smarujemy po górze idealnie by się przykleił:Na końcu przyozdabiamy motyw zieloną konturówką 3D z brokatem (wg. uznania):


Po całkowitym wyschnięciu ramki lakierujemy ją kilka razy (2-4 razy wystarczy).

***
Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za zainteresowanie ;)


5 komentarzy:

 1. Super ! :) Ładnie opisane czytelnie :) zdjęcia dobrze wyszły nie ma co sie przejmować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za ten tutorial. Świetnie opisane etapy pracy krok po kroku. Efekt jak zawsze rewelacyjny. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko fajnie opisane, efekt świetny.

  Pozdrawiam April

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślicznie dziękujemy za miłe słowa ;)

  OdpowiedzUsuń